Criar uma Loja Virtual Gr醫is
Underground voir ce film bonne qualite

Stereo i Kolorowo - Underground

Po kilku d艂ugich miesi膮cach oczekiwa艅, w po艂owie czerwca wreszcie dotar艂 do mnie najnowszy polski przedwzmacniacz gramofonowy 1ARC Arrow SE (zobacz TUTAJ - strona w przebudowie). Zapowiada艂em go w ju偶 kwietniu, zapowiada艂em te偶 w maju, ale na szcz臋艣cie ostatecznie do mnie dotar艂. Nie, op贸藕nienie to nie by艂o zwi膮zane z dopracowaniem samej konstrukcji przedwzmacniacza, bo ten by艂 ju偶 od d艂u偶szego czasu gotowy. Producent kilka miesi臋cy dopieszcza艂. opakowania Arrow SE. W ko艅cu, jak wida膰 na zdj臋ciach, stan臋艂o na p艂贸ciennych woreczkach z logo firmy oraz na du偶ym tekturowym pudle (tak偶e z logo 1ARC). W opakowaniu (w pojedynczych woreczkach) znajduj膮 si臋: przedwzmacniacz, zasilacz z przewodem oraz dodatkowo - solidny przew贸d zasilaj膮cy. 1ARC to przedwzmacniacz przeznaczony dla wk艂adek typu MM i MC. Wyposa偶ony jest w regulator wzmocnienia (Gain). Przypomn臋, 偶e jakie艣 trzy lata temu opisywa艂em jego "zwyk艂膮" wersj臋 - test mo偶na przeczyta膰 TUTAJ. To 艣wietny analogowy sprz臋t kochaj膮cy gramofony i winyle – dodatkowo dost臋pny za rozs膮dne pieni膮dze. Ciekawe wi臋c jak w 艣wietle „zwyk艂ego” Arrow wypadnie ulepszony i poprawiony Arrow SE?

1ARC i Vinyl Goldmine

Na pocz膮tek tego akapitu nadmieni臋, 偶e konstruktorem 1ARC jest pan Bartek z Bielska-Bia艂ej, za艣 dystrybutorem jest Vinyl Goldmine – tak偶e z Bielska-Bia艂ej. Vinyl Goldmine od wielu lat jest prowadzony przez pana Grzegorza W贸jtowicza, cz艂owieka bardzo pozytywnie zakr臋conego w analogowym 艣wiecie winyli. Z ca艂ego 艣wiata sprowadza r贸偶ne czarne kr膮偶ki, rozmaite rzadkie wydawnictwa, rarytasy i „bia艂e kruki”. Oferuje te偶 ca艂膮 rzesz臋 urz膮dze艅 do ich odtwarzania, czyli przede wszystkim gramofony. Ale nie takie pospolite, zwyczajne – koncentruje si臋 na tych bardziej oryginalnych. St膮d w portfolio np. Dr. Feickert Analogue, s艂owe艅ska Kuzma, Rega, czy Clearaudio. Handluje tak偶e wk艂adkami gramofonowymi Benz Micro, Dynavector, Goldring, Grado, Miyajima, Ortofon, Rega i Van Der Hul. Oczywi艣cie, nie brakuje tak偶e przedwzmacniaczy gramofonowych, czy rozmaitych akcesori贸w, w tym i myjek gramofonowych. Jak wida膰, to prawdziwa winylowa kopalnia z艂ota.

Wra偶enia og贸lne i budowa

Sprz臋t dostarczany jest w jednym, do艣膰 sporym, kartonie. Wewn膮trz, owini臋te w p艂贸cienne woreczki i wci艣ni臋te w plastikowe ochraniacze, bezpiecznie spoczywaj膮 poszczeg贸lne komponenty zestawu. S膮 to przedwzmacniacz, zasilacz wraz z przewodem do przedwzmacniacza oraz solidny przew贸d zasilaj膮cy marki 1ARC. 艢wietna sprawa! Oczywi艣cie, opr贸cz powy偶szych, znajduj膮 si臋 te偶 instrukcja i gwarancja producenta.

Przedwzmacniacz wraz z zasilaczem nie r贸偶ni膮 si臋 zbytnio od wersji standardowej, cho膰 od razu widocznych jest kilka niewielkich, ale zasadniczych r贸偶nic. Wyfrezowane logo 1ARC (zar贸wno na przedwzmacniaczu, jak i zasilaczu) przeniesiono na fronty urz膮dze艅, a pod nimi umieszczono pomara艅czowe diody za艣wiadczaj膮ce o przy艂膮czeniu sprz臋t贸w do zasilania. Taki zabieg na pewno sprzyja og贸lnej estetyce i rozpoznawalno艣ci marki. Body urz膮dze艅 wykonane s膮 z czystego aluminium, co zas艂uguje na najwy偶sz膮 pochwa艂臋. Pow艂oka zewn臋trzna anodowana jest na czarno. Ca艂o艣膰 prezentuje si臋 do艣膰 skromnie, ale przyjemnie dla oka i na pewno w miar臋 elegancko. Od spodu zamontowano solidne stopy antywibracyjne (pod przedwzmacniaczem) i silikonowe n贸偶ki (pod zasilaczem).

To, co najwa偶niejsze schowano na tylnych panelach, co mo偶e nieco dziwi膰, ale taka jest konstruktorska koncepcja, by nie psu膰 czystej harmonii front贸w. Na tyle przedwzmacniacza zamontowano zwyczajow膮 par臋 gniazd wej艣ciowych i wyj艣ciowych RCA oraz, tu偶 obok nich, zacisk uziemienia. Nietypowym jest fakt umieszczenia do艣膰 sporej ga艂ki wzmocnienia „Gain” – w prosty spos贸b u偶ytkownik mo偶e dostosowa膰 g艂o艣no艣膰 przedwzmacniacza do pozosta艂ej cz臋艣ci toru audio lub po prostu do w艂asnych preferencji brzmieniowych. Oryginalny jest te偶 prze艂膮cznik dla wk艂adek MM/MC. Oryginalny, bo tr贸jstopniowy – MM/MC High/MC Low. O ile napis „MC Low” nie dziwi, albowiem wk艂adki z ruchom膮 cewk膮 zazwyczaj charakteryzuj膮 si臋 niskim napi臋ciem wyj艣ciowym, to „MC High” – ju偶 tak. Bo przecie偶 wk艂adki MC o wysokim napi臋ciu wyj艣ciowym s膮 raczej sporadycznie spotykane - w szczeg贸lno艣ci znana z ich produkcji jest japo艅ska firma Denon. Ale, jak s膮dz臋, clou sprawy jest fakt, 偶e w艂a艣ciciel Vinyl Goldmine lubuje si臋 we wk艂adkach typu MC High, ma przecie偶 w ofercie ca艂y wachlarz takowych wk艂adek firm Benz Micro, czy Dynavector.


Wracaj膮c do panelu tylnego przedwzmacniacza. Jego praw膮 stron臋 zajmuje gniazdo sieciowe typu 3-PIN XLR, co oznacza, 偶e konstruktor bardzo powa偶nie podchodzi do kwestii zasilania. Do przedwzmacniacza do艂膮czany jest osobny ci臋偶ki zasilacz, co wskazuje na u偶yte solidne trafo. Zasilacz z ty艂u ma w艂膮cznik sieciowy, a tu偶 obok wyprowadzony przew贸d zasilania zako艅czony wtykiem 3-PIN XLR firmy Neutrik. Z ty艂u zamontowano r贸wnie偶 gniazdo zasilania IEC. Producent fabrycznie za艂膮cza do zasilacza w艂asny przew贸d zasilaj膮cy 1ARC i w w艂a艣nie ten rekomenduje jako optymalny. Przew贸d na d艂ugo艣膰 2 metr贸w i wygl膮dn膮 na bardzo rzetelny. Niestety, 1ARC nie zdradza 偶adnych szczeg贸艂贸w jego budowy.

Pasmo przenoszenia: 19 – 23 000 Hz dla charakterystyki RIAA + korekcja autorska 3,2 碌S dla obci臋cia pasma 50 kHZ
Tryb sterowania: manualny
Typ wk艂adki: MM/MC
Tryb pracy uk艂adu: uk艂ad scalony (podw贸jny uk艂ad wzmacniaczy operacyjnych)
Zniekszta艂cenia THD: < 0.03%
Pojemno艣膰 wej艣ciowa MM: 68 pF
Impedancja wej艣ciowa: MM 47 000 Ohm, MC HI 1 000 Ohm, MC LO 91 Ohm
Wzmocnienie MM: 40, 50, 75 dB regulacja p艂ynna
Wzmocnienie MC: 40, 50, 68 dB regulacja p艂ynna
Stosunek sygna艂/szum MM: 78 dB
Stosunek sygna艂/szum MC: 79 dB
Wyj艣cia 2 x RCA: 1
Wej艣cia 2 x RCA: 1
Zu偶ycie pr膮du: 15 W zasilacz symetryczny stabilizowany + 20 – 20

Przesy艂ka tu偶 po dor臋czeniu przez kuriera; uszkodzenie podczas transportu wykluczone

Logo 1ARC na kartonie

Kolumny na zewn膮trz to Living Voice Auditorium R3; wewn膮trz - Inaudio FB200 C

Gramofon to Nottingham Analogue Horizon z wk艂adk膮 Ortofon 2M Black, przedwzmacniacz gramofonowy por贸wnawczy to Musical Fidelity MX-VYNL. Okablowanie to przewody XLO serii PRO. Dok艂adna lista sprz臋t贸w towarzysz膮cych dost臋pna jest na ko艅cu niniejszego tekstu.

Zachwyca艂em si臋 poprzedni膮 wersj膮 Arrow, czy wi臋c jego odmiana SE okaza艂a si臋 by膰 jeszcze lepsza? Odpowied藕 brzmi - tak, oczywi艣cie. Te konstrukcyjne udoskonalenia s膮 bezsprzecznie s艂yszalne. Tak, jak samo wysokie nat臋偶enie i mi膮偶szo艣膰 d藕wi臋ku, kapitalna propagacja, a tak偶e doskonale wywa偶ona plastyczno艣膰 pozostaj膮 niezmienne (w por贸wnaniu do klasycznego Arrow), tak poprawie ulega og贸lna czytelno艣膰, selektywno艣膰, a tak偶e r贸wnowaga barw i nas膮czenie kolorami. U艂o偶enie, symetria i ciep艂ota barw s膮 doskona艂e! Analogowe i fizjologiczne granie w pe艂nokrwistym wydaniu. Dzi臋ki temu przyjemno艣膰 winylowych ods艂uch贸w jest wprost fantastyczna. Tak膮 cech臋 mo偶na nazwa膰 muzykalno艣ci膮, ale Arrow SE idzie krok dalej. To muzykalno艣膰 nie ograniczana mniejsz膮 detaliczno艣ci膮 kosztem soczysto艣ci 艣rednicy i zawoalowaniem sopran贸w, a rasowa muzykalno艣膰 po艂膮czona z wybuja艂膮 selektywno艣ci膮 oraz wyborn膮 wyrazisto艣ci膮 tonaln膮. Innymi s艂owy, Arrow SE ma t臋 wyj膮tkow膮 cech臋 ukazywania pe艂ni barw, bezproblemowego kre艣lenia pe艂nego i doci膮偶onego d藕wi臋ku przy r贸wnoleg艂ym zachowaniu zaawansowanej czytelno艣ci. To ju偶 wy偶sza p贸艂ka brzmieniowa.

Sporym atutem opisywanego przedwzmacniacza opr贸cz zaawansowanej muzykalno艣ci jest tak偶e jego umiej臋tno艣膰 aktywizacji d藕wi臋ku, napowietrzania nagra艅, energetyzacja brzmienia oraz akceleracja energii tonalnej. Mo偶na napisa膰, 偶e otwiera i o偶ywia brzmienie materia艂贸w, kt贸rych potencja艂 by艂 wcze艣niej t艂umiony, nie ujawniany dostatecznie, nie widoczny w ca艂o艣ci. Arrow SE podobny wp艂yw ma na przestrze艅 - poszerza j膮, pog艂臋bia, jak i porz膮dkuje oraz czy艣ci. To takie zjawisko, jakby w mrocznym pokoju nagle ods艂oni膰 zas艂ony i wpu艣ci膰 do艅 艣wiat艂o s艂o艅ca - detale i tekstura zostaj膮 do艣wietlone, mgliste szczeg贸艂y - ujawnione, zamazana przestrze艅 - uwidoczniona oraz pouk艂adana, za艣 barwy - nas膮czone i roz艣wietlone. To og贸lna p艂ynno艣膰 i swoboda podparte dotlenowaniem oraz na艣wietleniem. Uplastycznienie i u偶y藕nienie.

Arrow SE ma te偶 immanentn膮 cech臋 grania mocnym, a r贸wnolegle subtelnym basem. Niskie tony s膮 energetyczne i rozbudowane, szybkie i strukturalne, ale r贸wnie偶 soczyste i finezyjne. Trzymane w ryzach niczym r膮czy rumak rasowej krwi. Zjawiskowe tempo i rytm s膮 odwzorowaniem wysokich umiej臋tno艣ci prowadzenia bas贸w przez bielsko-bialski przedwzmacniacz. Pulsuj膮 i faluj膮 z jubilersk膮 dok艂adno艣ci膮, s膮 偶wawe i ruchliwe, a tak偶e, co istotne, wielowarstwowe i cielesne. Nas膮czone r贸wnowag膮 i taktem jak g膮bka wod膮. S膮 tak偶e lekko zaokr膮glone i docieplone, co sprzyja ich organicznemu i harmonijnemu odbiorowi. Nie m臋cz膮 dudnieniem, czy rezonowaniem. Tak Czytelniku, wysokogatunkowy bas to kolejna zaleta tytu艂owego phono-stage.

Czy Arrow SE ma jakie艣 strony ujemne, wady? Pisz膮c kr贸tko – w swojej cenie nie ma. Trzeba jednak uczciwie napisa膰, 偶e przedwzmacniacz ten ma swoj膮 sygnatur臋 d藕wi臋kow膮 - nie jest ani neutralny, ani oboj臋tny wzgl臋dem analog贸w. Rasuje, podbija i podkr臋ca brzmienie, uplastycznia i wyg艂adza d藕wi臋k, dodaje soczysto艣ci i kolor贸w. Je偶eli kto艣 poszukuje naturalnego i obiektywnego brzmienia, to niestety nie ten adres. Tu dominuj膮 energia, emocje i sensualizm.

Je偶eli kto艣 poszukuje pierwszorz臋dnego przedwzmacniacza gramofonowego o soczystym, energetycznym i plastycznym brzmieniu, a jednocze艣nie selektywnego i precyzyjnego to daleko nie musi szuka膰. 1ARC Arrow SE spe艂nia te wymagania do kwadratu, o ile nie do sze艣cianu. Wielki przedwzmacniacz gramofonowy! Gdybym przyznawa艂 nagrody roku Stereo i Kolorowo. to Arrow SE uplasowa艂by si臋 z pewno艣ci膮 na medalowym miejscu.

1ARC Arrow SE pozosta艂 u mnie na sta艂e. Wykaza艂 si臋 bowiem absolutn膮 synergi膮 z moim gramofonem Nottingham Analogue Horizon i wk艂adk膮 MM Ortofon 2M Black.

Cena w Polsce - 3 750 PLN (zestaw: przedwzmacniacz, zasilacz i przew贸d sieciowy).

System testowy
Wzmacniacze: Hegel H160 (test TU ), Audion Silver Night 20th Anniversary 300B (test TU ), Pathos Classic One MKIII (test TU ), Synthesis A100 Titan oraz Cayin A-55 TP (test TU ).
Kolumny: Living Voice Auditorium R3 (test TU ), Pylon Diamond 28 (test TU ), Inaudio FB200 C (test TU ), Studio 16 Hertz Canto Grand (test TU ) i Guru Audio Junior (test TU ).
Odtwarzacz CD: Musical Fidelity A1 CD-PRO.
Odtwarzacze sieciowe: Onkyo NS-6170 (test TU ) i Auralic Aries Mini.
DAC: Questyle CMA400i (test TU ) i iFi micro iDSD Black Label (test TU ).
Komputery: MacBook Apple Pro i Dell Latitude E6440.
Gramofon: Nottingham Analogue Horizon (test TU ).
Wk艂adki gramofonowe: Goldring 1042 (test TU ) i Ortofon 2M Black (test TU ).
Przedwzmacniacz gramofonowy: Musical Fidelity MX-VYNL (test TU ).
Tunery: Rotel RT-1080, Sansui TU-5900 i Revox B 261.
Magnetofon kasetowy: Nakamichi Cassette Deck 1.
Minisystem: Pioneer P1-K (test TU ).
S艂uchawki: Fostex TH-610 (test TU ), Fostex TH-7, Meze 99 Neo i Final Audio Design Pandora Hope VI (test TU ).
Wzmacniacz s艂uchawkowy/DAC: Questyle CMA400i (test TU ).
Kondycjoner sieciowy: Xindak PC-200V (test TU ).
Akcesoria: podstawa antywibracyjna Rogoz-Audio 3SG40 (test TU ), podstawy g艂o艣nikowe Rogoz-Audio 4QB80 (test TU ), podstawy g艂o艣nikowe Solid Tech, stopy antywibracyjne Rogoz-Audio BW40, szafka audio Solid-Tech Radius Duo 3 (test TU ) i mata gramofonowa Harmonix TU-800EXi (test TU ). Zatyczki do gniazd RCA Sevenrods. Zworki g艂o艣nikowe Sevenrods Speaker Jumper.


W tym tygodniu warszawski dystrybutor MIP przes艂a艂 do mnie dwie pary premierowych monitor贸w japo艅skiej firmy Fostex. S膮 to monitory aktywne Fostex PM0.4c z membran膮 艣rednio-niskotonow膮 z w艂贸kna szklanego o 艣rednicy 4 cali oraz monitory aktywne Fostex PM0.5d z membran膮 o 艣rednicy 5 cali, r贸wnie偶 z w艂贸kna szklanego. Z kolei wysokoton贸wki to jedwabne kopu艂ki 19 mm.

Zar贸wno Fostex PM0.4c, jak i PM0.5d nale偶膮 do monitor贸w aktywnych nowej serii PM0 (litery P i M oraz zero). Opr贸cz nich s膮 te偶 tu monitory PM0.3d o 艣rednicy woofera 3 cale. Monitory te zast臋puj膮 dotychczasowe PM0.3n, PM0.4n i PM0.5n. Seria PM0 wspierana jest subwooferem Fostex PM-SUBmini2. Wyst臋puj膮 w trzech odmianach kolorystycznych front贸w: czarnym, szarym oraz bia艂ym. Do mnie dotar艂a wersja czarna.

Monitory aktywne (okre艣lane te偶 przez producenta jako "Personal Studio Monitor") Fostex PM0.4c i Fostex PM0.5d mog膮 by膰 przy艂膮czone bezpo艣rednio do komputera lub za po艣rednictwem przedwzmacniacza. Co ciekawe, Fostex oferuje do monitor贸w w艂asny regulator g艂o艣no艣ci PC-1e (zobacz TUTAJ ) lub kontrolery z DAC - s膮 to Fostex PC-1000USB (zobacz TUTAJ ) lub Fostex PC-1000USB-HR2 (zobacz TUTAJ ) akceptuj膮cy sygna艂 o wysokiej cz臋stotliwo艣ci. Tym samym w 艂atwy spos贸b mo偶na skonstruowa膰 pe艂noprawny system studyjny lub nabiurkowy. Wysoka jako艣膰 d藕wi臋ku, ergonomia oraz profesjonalna stylistyka w jednym, czyli synonim s艂owa Fostex!

Charakteryzuj膮 si臋 przede wszystkim kompaktowym wymiarem. Posiadaj膮 bardzo efektywny wzmacniacz oraz ca艂kowicie przeprojektowany 100 mm woofer i 19 mm tweeter sprawiaj膮, 偶e s膮 skuteczne. PM0.4c zosta艂y wykonane z wysokiej jako艣ci materia艂贸w wraz z profesjonalnie wyko艅czon膮 matow膮 przedni膮 艣ciank膮.

• Woofer z w艂贸kna szklanego i tweeter z jedwabn膮 kopu艂k膮

• Wzmacniacz Bi-amp z wysok膮 efektywno艣ci膮 30 W (LF) i 30 W (HF)

• Wysokiej jako艣ci matowa 艣ciana przednia

• 2 x wej艣cia; RCA, regulator g艂o艣no艣ci

• Pasmo przenoszenia 60 Hz - 20 000 Hz

• Wymiary 130 x 220 x 169 mm

• Masa jednej sztuki 2,4 kg.

Monitory Fostex PM0.5d s膮 nast臋pcami klasycznego modelu PM-0.5n. Nowe 0.5-tki zosta艂y wyposa偶one w nowy wzmacniacz cyfrowy o wysokiej skuteczno艣ci 35W (LF) i 23W (HF) oraz nowo zaprojektowane przetworniki 艣rednio- i wysoko-tonowe.

• nowo zaprojektowany 5-calowy woofer z w艂贸kna szklanego i 3/4-calowy tweeter z jedwabn膮 kopu艂k膮;

• wzmacniacz cyfrowy z wysok膮 efektywno艣ci膮 35W (LF) i 23W (HF) mocy wyj艣ciowej;

• wysokiej jako艣ci matowa 艣ciana przednia dost臋pna w trzech wersjach kolorystycznych (czarna, szara i bia艂a);

• 2 x wej艣cia; TS phone i RCA PIN;

• funkcja oszcz臋dzania energii zgodna z dyrektywami Europejskimi ErP.

• 2-dro偶na obudowa bass-reflex, g艂o艣nik niskotonowy z w艂贸kna szklanego

• 5"g艂o艣nik wysokotonowy 3/4"

• Pasmo przenoszenia 55 - 30 000 Hz (+/- 3 dB)

• Obudowa drewniana

• Wej艣cie: XLR / TRS (zbalansowane), RCA (niezbalansowane)

• Wymiary (W x H x D): 165 x 270 x 215 mm

• Masa jednej sztuki: 4,5 kg

W ubieg艂y wtorek krakowski Mediam przes艂a艂 do mnie wzmacniacz lampowy Audion Sterling Stereo 20th Anniversary "Hard Wired" na lampach EL34 (zobacz TUTAJ ). A przypomn臋, 偶e niedawno recenzowa艂em inny wzmacniacz Audion, mianowicie Audion Silver Night 20th Anniversary 300B (czytaj test TUTAJ ) na kultowych lampach 300B. Wersja na lampach EL34 ma nieco wi臋cej mocy, bo 2 x 12 Wat w por贸wnaniu do 300B, gdzie to by艂o 2 x 7 Wat. Cho膰 oczywi艣cie „lampowa moc" nijak przek艂ada si臋 na tranzystorow膮 – wystarczy nadmieni膰, 偶e Audion Sterling pobiera z sieci a偶 140 Wat. Audion Sterling Stereo 20th Anniversary "Hard Wired" to wy偶sza wersja serii Sterling - monta偶 wewn臋trzny w ca艂o艣ci oparty jest o metod臋 "point to point", nie u偶ywane s膮 偶adne p艂ytki drukowane, etc.

Jako 偶e producent zaleca pod艂膮cza膰 do wzmacniacza kolumny o efektywno艣ci co najmniej 89 dB, mam zamiar w czasie test贸w u偶ywa膰 dwie pary g艂o艣nik贸w: Living Voice Auditorium R3 o skuteczno艣ci 94 dB oraz Inaudio FB 200C - 98 dB. Okablowanie to przewody XLO serii PRO. Zapraszam do lektury testu za kilkana艣cie dni.

Tradycyjnie kilka s艂贸w od producenta: „Zintegrowany wzmacniacz stereofoniczny Audion Sterling 20th Anniversary posiada wszystkie po艂膮czenia zrobione na sztywno, punkt po punkcie. Przy jego produkcji u偶yto lepszych podzespo艂贸w oraz wi臋kszego, r臋cznie wykonanego transformatora wyj艣ciowego Audion (EI96). Ten pentodowy wzmacniacz stereofoniczny EL34 ma niewielkie sprz臋偶enie zwrotne. Ca艂a obudowa i os艂ona transformatora jest wykonana z czarnego aluminium malowanego proszkowo. G贸rna p艂yta oraz firmowa tabliczka s膮 ze stali nierdzewnej wypolerowanej na wysoki po艂ysk. Po艂膮czenie to pozwala uzyska膰 p艂ynne przej艣cia, dobry odbi贸r sygna艂u oraz 艣wietne krzywe reakcji. R贸偶nica mi臋dzy modelami MK1 na p艂ytce drukowanej, a modelami Anniversary jest wyra藕nie s艂yszalna. Jest to spowodowane u偶yciem wi臋kszych transformator贸w oraz lepszych podzespo艂贸w.


Model Sterling jest przeznaczony do u偶ytku z g艂o艣nikami o efektywno艣ci 89 dB lub wi臋kszej. Tworzy idealne po艂膮czenie z naszymi kablami z serii Proton. Wzmacniacz posiada moc 12 Wat贸w przy 8 omach. Mo偶na go tak偶e dostosowa膰 do wsp贸艂pracy z g艂o艣nikami 4-omowymi. Model zintegrowany posiada 5 wej艣膰 liniowych i bezpo艣rednie wyj艣cie magnetofonowe, z mo偶liwo艣ci膮 prze艂膮czania z poziomu przedniego panelu. Dla tego modelu dost臋pne s膮 r贸偶ne opcje, szczeg贸艂y znajdziesz na ko艅cu.

Poniewa偶 urz膮dzenie posiada regulacj臋 g艂o艣no艣ci na przednim panelu oraz 5 wej艣膰 stereo z ty艂u, oznacza to, 偶e nie trzeba pod艂膮cza膰 przedwzmacniacza, chyba 偶e potrzebny jest stopie艅 gramofonowy. Wzmacniacz posiada automatyczny dob贸r pr膮du podk艂adu lamp. Wsp贸艂pracuje z dowolnymi lampami EL34 (urz膮dzenie wyposa偶ono w lampy Electro Harmonix).

Zintegrowany wzmacniacz Sterling jest wykonany z cz臋艣ci pochodz膮cych z Europy i Stan贸w Zjednoczonych. Staramy si臋 unika膰 chi艅skich podzespo艂贸w. Nasze transformatory wyj艣ciowe s膮 nawijane przez nas, zgodnie z wyznaczonymi przez nas standardami, a wiele podzespo艂贸w jest wykonywanych przez nas lub specjalnie na nasze zam贸wienie. U偶yte lampy to Electro Harmonix EL34 i rosyjskie lampy NOS 6H1N jako lampy ko艅cowe i wej艣ciowe”.

Na pocz膮tku czerwca warszawski dystrybutor MIP przes艂a艂 mi do test贸w dwa premierowe urz膮dzenia firmy Questyle. Pierwszy z nich, czyli DAC i wzmacniacz s艂uchawkowy Questyle CMA400i opisa艂em jeszcze w czerwcu (czytaj test TUTAJ ), za艣 z uwagi na nat艂ok innych test贸w, recenzj臋 tego drugiego musia艂em prze艂o偶y膰 na pocz膮tek lipca. To oczywi艣cie przeno艣ny odtwarzacz cyfrowy Questyle QP2R (zobacz TUTAJ ), czyli niejako zupe艂nie nowa wersja playera QP1R. Posiada dwa wzmacniacze, kt贸re mo偶na za艂膮cza膰 poprzez ustawienia sekcji BIAS. Charakteryzuje si臋 kapitalnie analogowym brzmieniem; posiada du偶膮 moc dzi臋ki wzmacniaczom pr膮dowym. Oczywi艣cie, wewn臋trzna budowa jest w pe艂ni zbalansowana.

Wra偶enia og贸lne i budowa

艢wiatu nowy odtwarzacz Questyle QP2R zosta艂 objawiony stosunkowo niedawno, bo w maju – na wystawie High End w Monachium. QP2R po QP1R odziedziczy艂 identyczn膮 obudow臋, precyzyjnie wycinan膮 na obrabiarce CNC. Materia艂 obudowy jest obrabiany aluminium i dost臋pny w kolorze z艂otym lub srebrno/szarym. Ca艂o艣膰 produkowana jest przez tajwa艅skiego Foxconna.

Czego by nie napisa膰, design nie jest jako艣 specjalnie wyszukany, czy ekstrawagancki. Jest bardzo staranny i solidny. Obudowa to czyste aluminium, a front i ty艂 wykonane s膮 z super twardego „mamuciego” szk艂a. Front zajmuje niewielki kolorowy wy艣wietlacz ciek艂okrystaliczny IPS 2,4 cala (Sharp LCM). Uwaga! Nie jest to wy艣wietlacz dotykowy. Do nawigacji s艂u偶y du偶e pokr臋t艂o/regulator a’la iPod oraz cztery przyciski umieszczone dooko艂a. Obs艂uga przez to mo偶e wydawa膰 si臋 nieco archaiczna, ale szybko mo偶na si臋 przyzwyczai膰. Przyciski s艂u偶膮 do obs艂ugi nagra艅, ale tak偶e do ustawie艅 BIAS, DSD, wyboru Gain i innych przydatnych funkcji. Na lewym boku umieszczono trzy przyciski do obs艂ugi nagra艅 (dubluj膮 du偶y, okr膮g艂y przycisk). Po prawej zamontowano w艂膮cznik sieciowy i wska藕nik BIAS. Na g贸rnym boku znajduj膮 si臋 dwa wyj艣cia s艂uchawkowe: konwencjonalne 3,5 mm oraz zbalansowane 2,5 mm. Zaraz obok, w mini-stela偶u ochronnym zamontowano do艣膰 spore pokr臋t艂o g艂o艣no艣ci. Na dolnym boku umieszczono gniazdo USB typu C oraz slot kart pami臋ci.

Odtwarzacz posiada wi臋kszo艣膰 takich samych uk艂ad贸w wewn臋trznych jak QP1R – pracuje w czystej klasie A BIAS Control, wyposa偶ony jest w ulepszon膮 wersj臋 Current Mode Amplifier. Urz膮dzenie zosta艂o wyposa偶one w indykator BIAS. Dioda 艣wiec膮ca na pomara艅czowo 艣wiadczy o 艣rednim poziomie BIAS, za艣 na czerwono – o wysokim. Ze wzgl臋du na pe艂ne wyj艣cie zbalansowane, uk艂ady wzmacniaj膮ce s膮 uaktualniane do czterech grup z dw贸ch pierwotnych. Cztery grupy obwod贸w wzmacniaj膮cych trybu pr膮dowego (Current Mode Amplifier) znajduj膮 si臋 z przodu, co znacznie skraca odleg艂o艣膰, kt贸ra sygnalizuje si臋 obej艣ciem na p艂ytce drukowanej. Dzi臋ki temu poprawia si臋 jako艣膰 d藕wi臋ku, co daje QP2R 0.0005 % ultra-niskie zniekszta艂cenie i impedancj臋 wyj艣ciow膮 mniejsz膮 ni偶 0.1 惟. Co ciekawe, odtwarzacz korzysta z systemu operacyjnego Linuxa (na nie Androida), co ma przynosi膰 zalety zwi膮zane z wy偶sz膮 wydajno艣ci膮 i stabilno艣ci膮.

Questyle wyprodukowa艂 niestandardow膮 bateri臋 litowo-jonow膮 3 100 mAh 3.7 V, kt贸ra zapewnia ponad 10 godzin pracy akumulatora. Pami臋膰 wewn臋trzna o pojemno艣ci 64 GB i karta microSD o pojemno艣ci 200 GB umo偶liwia zewn臋trzn膮 ekspansj臋. Poziom wyj艣ciowy wzmacniacza wynosi 1,6 Vrms w wersji niezbalansowanej i 3,2 Vrms w zbalansowanej. DAC to Asahi Kasei AKM AK4490. Odtwarzacz QP2R zapewnia technologi臋 “True DSD” i asynchroniczn膮 struktur臋 “3X Clock”. jak i pochodz膮cy z Asahi Kasei Microdevices AKM referencyjny DAC chipset AK4490 – dzi臋ki temu QP2R saportuje „True DSD 256” i rozdzielczo艣膰 PCM do 384 kHz/32 bit. Nie藕le. (Przypomn臋, w modelu QP1R by艂a ko艣膰 Cirrus Logic CS4398 – DSD 128 i PCM 192 kHz/24 bit).

Na tym nie koniec. Questyle zapewnia tak偶e dodatkowe stacje dokuj膮ce do QP2R (mo偶na je kupi膰 osobno). Stacja dokuj膮ca do 艂adowania urz膮dzenia z komputera, a tak偶e stacja dokuj膮ca z wyj艣ciem analogowym 2 x RCA i cyfrowym koaksjalnym. Jest tu tak偶e wej艣cie USB przeznaczone do 艂adowania urz膮dzenia. W zestawie znajduje si臋 tylko aksamitny woreczek, lepsze etui transportowe, czy powy偶sze stacje dokuj膮ce nabywca musi dokupi膰 sobie dodatkowo.

Estetyczny i nowoczesny design; ultra-precyzyjne wykonanie

Wersja odtwarzacza "demo only"; prosto z targ贸w High End w Monachium

Du偶y owalny regulator; niewielki, ale kolorowy wy艣wietlacz LED

Po lewej - du偶a ga艂ka g艂o艣no艣ci ukryta w ochronnym stela偶u

Dwa wyj艣cia s艂uchawkowe - zbalansowane 2,5 mm i niezbalansowane 3,5 mm

Body wykonane jest z aluminium; front i ty艂 z "mamuciego" szk艂a

S艂uchawki Fostex TH-7

Odtwarzacz stoi na stacji dokuj膮cej (jej funkcj膮 jest wy艂膮cznie 艂adowanie urz膮dzenia)

S艂uchawki Meze 99 Neo i QP2R to synergiczne po艂aczenie

Odtwarzacz zdj臋ty ze stacji dokuj膮cej Questyle

Pos艂ugiwa艂em si臋 przede wszystkim nast臋puj膮cymi czterema parami s艂uchawek: Fostex TH-610, Meze 99 Neo, Fostex TH-7 oraz Final Audio Design Pandora Hope VI. S艂uchawkowe wzmacniacze por贸wnawcze to iFi micro iDSD Black Label oraz Questyle CMA400i, a tak偶e Hegel H160. U偶ywa艂em tak偶e iPhone 6S oraz iPad Air 2.

Przypuszczalna cena QP2R w Polsce to oko艂o 4 000 – 4 500 PLN. Nie jest to ma艂o, a w tej cenie lub nawet ni偶szej mo偶na znale藕膰 sporo mocnych konkurent贸w. Jest przecie偶 mn贸stwo sprz臋t贸w Astell&Kern, czy HiFiman; s膮 Onkyo, s膮 FiiO, jest tak偶e iBasso. I jest te偶 doskona艂y Pioneer XDP-300R, m贸j dotychczasowy faworyt.

Jak brzmi QP2R, czy ma jak膮艣 w艂asn膮 sygnatur臋 d藕wi臋kow膮? Tak, ma. To przede wszystkim brzmienie mocarne, pe艂ne i 偶arliwe, a r贸wnolegle bardzo analityczne i selektywne. Przestrze艅 jest niezwykle roz艂o偶ysta, szeroka i g艂臋boka. Mo偶na j膮 realnie poczu膰 (do艣wiadczy膰 jej) ju偶 przy zastosowaniu ta艅szych s艂uchawek (tu Fostex TH-7). Du偶膮 zalet膮 odtwarzacza jest jego bezproblemowe ukazywanie ca艂ej muzyki w spos贸b masywny, harmonijny i niejako prawdziwy. To d藕wi臋k bezpo艣redni i autentyczny - wr臋cz dotykalny. Mo偶na us艂ysze膰 nie tylko poszczeg贸lne plany, gradacj臋 i ziarnisto艣膰 brzmienia, ale r贸wnie偶 dalekie wybrzmienia oraz horyzont czarnego t艂a. Ponadto ca艂o艣膰 d藕wi臋ku ma g臋st膮 konsystencj臋, skondensowan膮 i nas膮czon膮, a r贸wnolegle jest rewelacyjnie czytelna i plastyczna dzi臋ki wysokiemu stopniu napowietrzenia ton贸w. Jednak偶e pomimo du偶ej soczysto艣ci, nic nie klei si臋 do siebie, nie granuluje, nie zbryla si臋. Harmonia i proporcje d藕wi臋ku s膮 pierwszorz臋dne; za艣 rozmach i spektakularno艣膰 s膮 wprost referencyjne.

Przy powy偶szych zaletach, dochodzi jeszcze jedna. Odtwarzacz Questyle zapewnia bardzo, ale to bardzo analogowe brzmienie. Fizjologiczne i organiczne, mo偶na napisa膰. Nie czu膰 nawet mikro-艣ladu tzw. nalotu cyfrowego. To d藕wi臋k „romantyczny” – nieco w odbiorze ciep艂y, mimo 偶e w rzeczywisto艣ci wcale nie podgrzany, a tym bardziej nie os艂odzony. Nie czu膰 ani ch艂odu, ani twardo艣ci. Daje to wspania艂膮 przejrzysto艣膰 i rozdzielczo艣膰, przy zachowaniu optymalnej mi臋kko艣ci i 偶ywo艣ci brzmienia. Soprany pomimo 偶e przenikliwe i szybkie, to nie s膮 m臋cz膮ce, czy dra偶ni膮ce – i to nawet przy d艂u偶szych ods艂uchach. S膮 b艂yszcz膮ce i krystaliczne, ale nie prowokuj膮 natarczywo艣ci膮. S膮 艣piewne i wywa偶one, ale nie obci臋te, czy st臋pione. Optymalne. To poziom bardzo zaawansowanego odtwarzacza p艂yt CD. Klarowno艣膰 i zr贸wnowa偶enie mo偶na uzna膰 za znakomite w przypadku nagra艅 wysokiej g臋sto艣ci (w tym i DSD), ale i” zwyk艂e” pliki potrafi膮 zaskoczy膰 i zab艂ysn膮膰. To taka kompletna wielowymiarowo艣膰.

Du偶ym atutem odtwarzacza jest jego 艂atwo艣膰 budowy i kontroli bas贸w. Niskie tony maj膮 spory oddech, s膮 obszerne i rozbudowane, a jednocze艣nie punktualne, rytmiczne i dynamiczne. Nic si臋 nie wlecze, nie ci膮gnie, nie dudni. Ekspresja i nat臋偶enie przypominaj膮 dobre brzmienie subwooferowe. Muskularne i imponuj膮ce, lecz ograniczone kultur膮 i og艂ad膮. To emocje i przyjemno艣膰, co nie oznacza rozwlek艂o艣ci, czy zbyt d艂ugiego wygaszania lub - nie daj Bo偶e - utwardzenia. Kontrabasy brzmi膮 jak kontrabasy, a b臋bny jak b臋bny, co mo偶e jest pewnego rodzaju uproszczeniem opisu, ale takie sformu艂owanie najbardziej mi tu pasuje. Nigdy nie by艂o problemu z nadmiarem niskich ton贸w, ani te偶 z ich szybko艣ci膮 lub narastaniem. Questyle QP2R radzi sobie z basami po mistrzowsku. Owszem, du偶e znaczenie maj膮 tu te偶 towarzysz膮ce s艂uchawki, ale uczciwie nale偶y napisa膰, 偶e konstytucyjny (wewn臋trzny) bas odtwarzacza stoi na bardzo wysokim poziomie.

OK. Napisa艂em o zaletach i atutach QP2R, ale czy odtwarzacz ten ma jakie艣 s艂absze strony lub u艂omno艣ci? Pomijam w tym miejscu ujemne strony ergonomii takie jak brak dotykowego ekranu, czy ma艂o intuicyjny obrotowy regulator, bo s膮 to oczywisto艣ci, do kt贸rych trzeba si臋 przyzwyczai膰. Lepiej napisa膰 o brzmieniu. A tu mo偶na czepi膰 si臋 braku takiej zaawansowanej galanteryjno艣ci i spektakularno艣ci jak膮 mog膮 poszczyci膰 si臋 dro偶sze urz膮dzenia; mo偶na wytkn膮膰 cech臋 nie zagl膮dania bardzo daleko w g艂膮b nagra艅 lub nie ujawniania ka偶dego detalu i niuansu; wreszcie mo偶na zgani膰 za nieumiej臋tno艣膰 a偶 tak precyzyjnego kre艣lenia realnego 3D. Ale b膮d藕my powa偶ni - w bud偶ecie 4 500 PLN nikt takiego zadania nie podejmie si臋, za艣 QP2R za swoj膮 cen臋 gra co najmniej wybitnie. Ekstatycznie. Koniec, kropka.

Questyle QP2R to odtwarzacz plik贸w o schludnej, cho膰 nie ekspresyjnej prezencji. Najwa偶niejsze schowane jest w 艣rodku. Zaawansowane firmowe systemy „Current Mode Amplifier class A BIAS Control”, a tak偶e technologia “True DSD” i asynchroniczna struktura “3X Clock”. jak i pochodz膮cy z korea艅skiego Asahi Kasei Microdevices AKM referencyjny chipset DAC AK4490.

Obs艂uga i ergonomia stoj膮 na umiarkowanym poziomie. Ekran jest ma艂y i do tego nie dotykowy (!). Regulacja obrotowym panelem ma艂o intuicyjna, ale mo偶na si臋 przyzwyczai膰. Plusem jest mn贸stwo funkcji ustawie艅 d藕wi臋kowych, filtr贸w, korekcji, etc.

Brzmienie odtwarzacza najlepiej charakteryzuj膮 takie s艂owa: cielesno艣膰, 偶yzno艣膰, nasycenie, ekspresja i masywno艣膰, jak i selektywno艣膰, plastyczno艣膰 i holografia. To wszystko ubrane jest w rasow膮 analogowo艣膰, pi臋kne kszta艂ty ton贸w, referencyjne basy i zjawiskow膮 przestrze艅. Questyle bez problem贸w i bez foch贸w wsp贸艂pracuje ze wszelkimi s艂uchawkami (w powy偶szym te艣cie by艂y to cztery pary) i czyni to na full-drive. Polecam pos艂ucha膰 Questyle QP2R, bo to zjawiskowo dobry odtwarzacz w swojej cenie – i to pomimo bardzo silnej konkurencji w przedziale przeno艣nych odtwarzaczy hi-fi.

Cena w Polsce - oko艂o 4 000 - 4 500 PLN (cena orientacyjna, bo polska premiera przewidziana jest na wrzesie艅 br.).